287091-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Smide
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållstjänster på SÖRABs samtliga anläggningar
Referensnummer: UH2019-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316500 Smide
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB äger och driver två större avfallsanläggningar och ett antal – för närvarande fyra stycken – återvinningscentraler spridda över huvudmannaområdet. På anläggningarna förekommer ett frekvent behov av ett brett spektrum av underhållstjänster. System och anläggningar i behov av underhåll är i huvudsak smideskonstruktioner och containrar, VA-anläggningar, VVS-anläggningar, fordon, hydrauliska och pneumatiska system, elektriska installationer, signalinstallationer. Syftet med denna upphandling är att kontraktera EN entreprenör för tjänsterna ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44316500 Smide, 44316510 Grovsmide, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45453000 Reparation och renovering, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50116100 Reparation av elsystem, 50514000 Reparation och underhåll av metallbehållare, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen