Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Service och installation av säkerhetsteknik
Referensnummer: 22MB271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med avtalet är att täcka in SVOA:s behov av tjänst av service och underhåll samt nyinstallation av säkerhetsteknik. Leverantörerna ska ansvara för alla serviceavtal inkl. årskontroller, genomföra utökning/nyinstallationer av säkerhetsteknik. Leverantören ska erbjuda projektledare, projektör, montör, driftsättare och servicetekniker inom säkerhetsteknik. Upphandlingen kommer att delas upp i delområde 1) Serviceavtal inkl. årskontroller och utökning och delområde 2) Nyinstallationer av säkerhetsteknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen