Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Åtgärder för att gynna abborre och gädda i Västernorrland
Referensnummer: 511-5003-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90721700 Skydd av hotade arter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget utgörs av genomförande av åtgärder för att förbättra förhållanden för abborre och gädda genom ökad tillgång till lekområden samt minskad näringstillförsel från land till vattnet. Den geografiska avgränsningen är Norafjärden med dess avrinningsområde samt Sörleviken med dess avrinningsområde. Uppdraget omfattar även uppföljning av resultat efter genomförda åtgärder samt presentation av resultat i form av rapport och seminarier.
Sista anbudsdag
För att anbudet ska kunna prövas ska det vara inkommet till länsstyrelsen senast 24.7.2019 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90714500 Miljökvalitetskontroll, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen