287140-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Videokonferensutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Videokonferens som tjänst
Referensnummer: 2018-0050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32232000 Videokonferensutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Videokonferens som tjänst, med en väletablerad, professionell och kundfokuserad leverantör. Mål att få en kostnadseffektiv tjänst bl.a. genom att: Användarna upplever den användarvänlig, stabil och med god kvalité i ljud och bild, leverantör tar helhetsansvar, Säkerhetskraven uppfylls, full integration mot Svenska Spels videosamtalslösningar samt Microsoft Skype for business och Teams, är fullt skalbar i kapacitet, funktionalitet och tillgänglighet, både upp- och nedgradering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48515000 Programvara för videokonferens, 72212515 Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen