287214-2020 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
It-konsulttjänster 2019
Referensnummer: 19/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av it-konsulter för resurs- och uppdragstjänster inom följande kompetensområden.
1. Utredning och analys
2. Systemutveckling och systemintegration
3. Business intelligence
4. Implementering och avveckling
5. Arkitektur
6. Säkerhet
7. Test
8. IT-arbetsplats och support
9. Förvaltning
Anbudsgivaren ska kunna leverera it-konsulter inom samtliga kompetensområden som upphandlingen omfattar.