287221-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare evakuering - Hässleholms Sjukhus FORTH
Referensnummer: 93080100-404797-40014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av en väl kvalificerad byggprojektledare för ett evakueringsprojekt kopplat til FORTHs byggproduktion.
Evakueringarna ska huvudsakligen ske till nya lokaler som inte finns i dagsläget. Totalt rör det sig om ungefär 1300 kvm som ska evakueras med tillägg av omkringytor och tillfartsvägar i inomuhus- och utomhusmiljöer. Den totala ytan som berörs av ny- och ombyggnaden är uppskatttningsvis 24 000 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen