287225-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Uthyrning av lastbilar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av lastväxlarfordon inkl. förare
Referensnummer: UVA-2021-00486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av 7 stycken 4-axl lastväxlarefordon med rammonterad kran med förare, varav 6 av dess kontrakterad lastbilar och förare kommer fördelas på fyra stycken utelag samt två stycken driftlag. Fordon och förare nr 7 ska vara tillgängligt för avrop. Alla de kontrakterade lastbilarna och förarna ska infinna sig på förbestämd plats vid varje ordinarie arbetsdagsstart.
Tjänsterna kan förekomma inom hela kommunen, men med viss koncentration till centralorten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen