287227-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Oskarshamn: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system Oskarshamn
Referensnummer: U-067-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen inbjuder leverantörer att delta i upphandlingen av ett komplett HR- och lönesystem.
Oskarshamns kommun har cirka 2 300 tillsvidareanställda.
Kommunen behöver stöd i att effektivisera sina arbetsprocesser inom HR och löneområdet och söker en leverantör som kan erbjuda ett användarvänligt, processorienterat och kostnadseffektivt system.
Uppskattat värde för detta avtal inklusive förlängningar är 32 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen