28726-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lastbilar med flak och tipptruckar
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal lösa lastbärare
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV avser upphandla ett ramavtal gällande tillverkning och leverans av lösa lastbärare i olika varianter och utförande till Försvarsmakten. Även konstruktionstjänster ingår i ramavtalet.Med lös lastbärare avses en enhet (anordning) som kan frigöras och rangeras mellan olika lastfordon (företrädesvis större lastbilar) och släp. - - - - - I Försvarsmaktens transportsystem ingår ett stort antal hanteringsenheter i form av lastväxlarlastbilar och lastväxlarsläp som hanterar många olika varianter av lösa lastbärare. - - - - - För lösa lastbärare ingående i Försvarsmaktens transportsystem är det av väsentlig betydelse att dessa uppfyller föreskriven standard så att en god kompabilitet mellan ingående hanteringsenheter uppnås. I Försvarsmaktens transportsystem förekommer det två varianter av standarder (se nedan). - - - - - Lösa lastbärarna kommer att används i olika typer av klimat samt att de ska vara funktionella under en lång tidsperiod vilket gör att materialval, ytbehandling och korrosionsskyddmetod är mycket viktigt för att möjliggöra en hög tillgänglighet över lång tid. Upphandlingen omfattar konstruktion, tillverkning och leverans av samtliga efterfrågade varianter av lösa lastbärare såsom, rullflak med läm , rullflak utan läm, maskin och bärgningsflak, grusflak med läm, rullflaksram och övrig variant enl. kommande teknisk kravspecifikation. - - - - - De lösa lastbärarna ska vara tillverkade och uppfylla följande standarder:(1) SVENSK STANDARD – SS 3021:2014 Vägfordon – Rullflaksramar – Mått (Artikelnummer: STD-102423).(2) FMV Standardprofil SS3659 Rullflaksväxlare – Rullflaksramar för nordisk tillämpning- Mått. (Artikelnummer: STD-80010129).(3) FMV Standardprofil STANAG 2413 CSS (edition 4)-Demountable load carrying platforms (DLCP/Flatracks) (Artikelnummer: STD-80010130).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner