Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Klimatanpassning
Referensnummer: KS 000205/2020-900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att vara expert och sakkunnig samt ta fram planerings och kunskapsunderlag för klimatanpassning i fysisk planering. Vad som vidare ingår i uppdraget framgår av upphandlingshandlingarna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen