Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dosdispenseringsmaskin och farmaceutiskt stödsystem för slutenvårdsdos.
Referensnummer: RS 2017/1283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg/Gävleborgs läns landsting (Landstinget) upphandlar en dosdispenseringsmaskin och farmaceutiskt stödsystem för slutenvårdsdos. Landstinget har beslutat att införa en ny modell för läkemedelsförsörjning genom att successivt övergå till slutenvårdsdoser för patienter som vårdas inneliggande på sjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33141626 Doseringsutrustning, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen