2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för hantverkstjänster - Ventilationsarbeten
Beskrivning: Ramavtal med successiva avrop för Eksjö kommun och dess helägda bolags behov av hantverkstjänster (ventilationsarbeten) avseende reparationer, service- och underhållsarbeten på beställarens fastighetsbestånd samt mindre entreprenader inom område 1 och 2 (bilaga 4).
Intern identifierare: 24/26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop för upphandlande myndigheters behov av hantverkstjänster (ventilationsarbeten) inom Eksjö kommun. Uppdragen avser löpande underhåll och som oftast kräver snabba insatser. Det löpande underhållet är till sin karaktär små jobb som kommer relativt frekvent.
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 1