Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieanalystjänster
Referensnummer: UH2018-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRABs tillståndspliktiga anläggningar Smedby, Hagby och Löt kräver en omfattande provtagning för att verifiera innehållandet av miljökvalitetsnormer och tillstånd och för beställarens egenkontroll och processtyrning. I allt väsentligt utgörs prover av vattenprover men prover av fasta media som jord, slam, avfall och bränslen förekommer frekvent. Denna upphandling avser beställarens hela behov av laboratorieanalyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 79723000 Avfallsanalys, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90732900 Analys av mängden nitrat- och fosfatföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen