Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel till Sjöpolisen region Stockholm
Referensnummer: 153.537/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar drivmedel till Polismyndighetens fartyg i region Stockholm/Stockholms län. Fartygen tillhör sjöpolissektionen och brukas över hela regionens farbara öppna vattenområden, både i saltsjön och i Mälaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09132000 Bensin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen