See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rengöring av avfallsbehållare omtag
Beskrivning: Tjänsten avser rengöring av avfallsbehållare, både markstående behållare och underjordsbehållare. För markstående behållare görs rengöring med vissa undantag två gånger per år och underjordsbehållarna ett tillfälle per år. I viss mån kan rengöring av container göras gällande. I enlighet med nya direktiv (FTI) som träder i kraft 2024-01-01 kommer kommunernas ansvar över avfallshanteringen att öka och antalet återvinningsstationer kommer att minska. Fler avfallsbehållare kommer att ställas ut till det allmännas förfogande. Behållarna är markstående eller placerade under jord. De behöver rengöras ett respektive två tillfällen per år och denna upphandling omfattar rengöringen. Denna typ av tjänst är förenad med Leverantörens förmåga till god samverkan då det bidrar till att minska skadlig miljöpåverkan. Detta sker genom att exempelvis planera rengöring så att den synkroniseras med avfallstömning vilket bidrar till minskat antal rutter med tungt fordon, se avtalsvillkoren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Falun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96420:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90920000 Sanering av anläggningar, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Två förlängningar om ett år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Borlänge
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96420:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Hedemora
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96420:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Avesta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96420:Lot:4