Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM-lösning 2018 Steg 1
Referensnummer: 18/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Kalmar län är upphandlande enhet och genomför upphandling av CRM-lösning med tilläggsfunktionalitet Steg 1 för leverans till förvaltningen Kalmar Länstrafik vid Landstinget i Kalmar Län samt motsvarande verksamheter hos Hallandstrafiken AB, Region Jönköpings län samt Region Kronoberg (”de upphandlande enheterna”).
Upphandlingen avser de upphandlande enheternas behov av utveckling och leverans av CRM-lösning med tilläggsfunktionalitet för aktörer och kunder i kollektivtrafiken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen