Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare med CA-kompetens
Referensnummer: 2019/1168/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en till två konsulter som ska arbeta med SMHIs tekniska funktionsobjekt TFO Processtöd. Här hanterar SMHI Service Management. Konsulten/-erna ska arbeta med uppgradering av vår plattform (detaljerad beskrivning under uppdragsbeskrivning).
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72222300 IT-tjänster, 72243000 Programmeringstjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen