287487-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende utrivning av vattenkraftverk och återställning i Rönne Å
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utnyttjandet av vattenkraft i Rönne å har en lång historia som starkt kopplar till Klippans pappersbruk.
De tre kraftverken i Rönne å vid Klippan byggdes om på 1940-50-talen i syfte att producera el. Då laxbeståndet vid den tidpunkten var i stort sett obefintligt byggdes inga fiskvägar eller andra konstruktioner, förutom ålyngelledare, för att gynna faunan.
Klippans kommun har nu förvärvat de tre kraftverken Stackarp, Klippan och Forsmöllan i syfte att riva ut dem och återställa fria vandringsvägar och strömvattenmiljöer i Rönne å.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34999400 Skalmodeller, 44212120 Brokonstruktioner, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71322400 Konstruktion av dammar, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351800 Topografiska tjänster och vattenprospektering med slagruta, 71351921 Oceanografi i flodmynningar (bräckvatten), 71354400 Hydrografiska tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 72242000 Konstruktionsmodellering, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär dels att ta fram en teknisk beskrivning dels en miljökonsekvensbeskrivning (MKB enligt 6 kap 7§ MB, förordningen om miljökonsekvensbeskrivningar SFS 1998:905) beskrivande både, direkta och indirekta effekter och konsekvenser på människors hälsa, miljö och hushållningen med naturresurser som utrivningen av verken kan antas få.
MKB:n och tekniska beskrivningen ska användas som underlag i en ansökan om tillstånd för utrivning av kraftverken och återställning av angränsande vattenmiljöer.
Klippans kommun förutser att företag med expertkunskaper inom minst följande discipliner behöver ha ett nära samarbete:
— restaurering av vattendrag,
— modellering av erosion, sedimentation och hydrologi i vattendrag,
— analys och provtagning av vatten- samt markkemi.
Konsekvenserna av olika utrivningsscenarior behöver noggrant utredas. Modellering och hantering av sediment kommer vara mycket viktigt för att hitta det bästa förslaget på hur utrivningen ska ske. Sannolikt kommer sediment att behöva transporteras bort till lämplig plats. Kostnader och kostnadseffektivitet ska vara avgörande vid val av åtgärd.
Vid samtliga kraftverk, särskilt vid Klippans Pappersbruk, finns höga kulturmiljövärden som behöver beaktas och utredas noga.