28750-2019 - ÄndringSverige-Ed: Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling, Personal- och lönesystem
Referensnummer: UH-2018-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna; Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål har sedan 2010 ett gemensamt personal- och lönesystem med gemensam drift och systemförvaltning. Inom nuvarande samverkan hanteras idag sammantaget ca 8 000 anställda inkl. förtroendevalda.
Vi inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av personal- och lönesystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel, inom arbetet med personal och lön, för användare ute i verksamheterna.