287504-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Undervattensfotografering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökning av vraken Harburg, Nynäs I och Mundogas
Referensnummer: 357-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961320 Undervattensfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att få ytterligare information om de miljöfarliga vraken Harburg, Nynäs I och Mundogas. En detaljerad undersökning av vraken ska genomföras, som består i att ta fram en 3D-modell av hela vraket genererad med fotogrammetri och en Digital Elevation Model (DEM) samt en ortobild. Därutöver ska och mätningar av vattenparametrar genomföras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351924 Undervattensutforskningar, 79961320 Undervattensfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen