Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsservice med tillhörande tjänster till FOI Umeå
Referensnummer: FOI-2019-1176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) inbjuder leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av att tillhandahålla lunchmat för försäljning till FOI:s anställda, caféutbud och personalfrukt samt tillhörande serverings-, disk- och städtjänster till FOI:s personalmatsal i Umeå.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03222000 Frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15894200 Färdiglagad mat, 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55521200 Måltidsleveranser, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen