287524-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arbeten för kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RNM-Nya 145kV- ledningar mellan Tovåsen och Bodmyran
Referensnummer: UH-2020-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232200 Arbeten för kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio projekterar två parallella 130 kV (145kV konstruktionsspänning) luftledningar mellan en ny stamnätsstation Tovåsen och en ny regionnätsstation Bodmyran, belägna i norra delen av Ljusdals kommun och södra delen av Ånge kommun.
Ledningen kommer att byggas i en stålkonstruktion med ca 40 torn modell "julgran" och ca 10 stolpplatser som portalkonstruktioner i stål.
Ledningen är ca 12 km lång och byggs i huvudsak parallellt med en befintlig 130 kV- ledning (L134) men på en delsträcka så ska den byggas i samma sträckning som den befintliga ledningen.
I entreprenaden ska även rasering och destruktion av den ca 12 km nu befintliga ledningen ingå.
Ledningen byggs med faslinor i dubbla branscher och i duplexutförande och en gemensam OPGW-topplina.
2 avbrottsperioder överenskommits med kraftstationsägaren Fortum och dessa infaller V30-35 2021 och V29-33 2022.
Ledningen ska vara klar för slutbesiktning preliminärt V30 2022 och helt klar V33 2022
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232210 Anläggning av luftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
.Ellevio projekterar två parallella 130 kV-luftledningar i samma konstruktion mellan en ny stamnätsstation Tovåsen och en ny regionnätsstation Bodmyran.
Stationerna är belägna i norra delen av Ljusdals kommun och södra delen av Ånge kommun.
Ledningen kommer att byggas i en stålkonstruktion med ca 40 torn modell "julgran" och ca 10 stolpplatser som portalkonstruktioner i stål. Fundament: Platsbyggda betongfundament, prefabricerade betongfundament och syllfundament av stål.
I entreprenaden ska även rasering och destruktion av den ca 12 km nu befintliga ledningen ingå. Alla intäkter och kostnader av detta ska ingå i ett anbud.
På en sträcka av ca 1000 meter så byggs ledningen i ett Natura 2000 område med höga naturvärden och kräver stor försiktighet av entreprenören.
Pga. av att L134 är en produktionsledning för vattenkraft så har två avbrottsperioder överenskommits med kraftstationsägaren Fortum och dessa infaller V30-35 2021 och V29-33 2022.
I avbrottet 2021 ska sträckan i N2000 rivas och byggas om och även delar av L134 norr ut från Bodmyran mot Ljunga byggas.
I avbrottet 2022 byggs sista delen av ovanstånde L134 färdigt och sista spannen in till Tovåsens stamnätsstation spänns upp.
Ett avbrott krävs vid korsandet av en Trafikverksledning där de nya ledningarna kommer att korsa över TRV-ledningen. Detta avbrott är preliminärt bokat till V13 2022.
En viss ombyggnation av TRV-ledningen kommer att göras vid samma avbrottstillfälle (V13)
Eftersom delar av ledningen går i väglöst land så kommer det i anbudsförfarandet tas stor hänsyn till entreprenörens lösning av transporter i terräng i genomförandebeskrivningen.
Teknisk Data:
Konstruktionsspänning: 145 kV
Ledningslängd: ca 12 Km
Konstruktion stolpar: Stålstolpar modell julgran och portalkonstruktion
Fundament: Platsbyggda betongfundament, prefabricerade betongfundament och syllfundament av stål.
Preliminär upphandlingstid: V35 till V41 2020
Klar för slutbesiktning: I huvudsakliga delar preliminärt V30 2022 och helt klar V33 2022.
Faslina: 2 x duplex 593 mm2
Topplina: 1 x OPGW 48f motsvarande 241 mm ATLE