287525-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad i samverkan, Hangar Flygambulans, Umeå Airport
Referensnummer: SDA 2020-00462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjudes Entreprenörer att anmäla sitt intresse för att delta i upphandling "Entreprenad i samverkan, Hangar Flygambulans, Umeå Airport”.
Projektet är uppdelat i två (2) skeden:
• Skede 1: Avser upprättande av systemhandlingar och förslag till bygghandling, mål och takpris samt projekttidplan under samverkansform i ABK 09.
• Skede 2: Avser kompletterande detaljprojektering, byggnation samt överlämnande under samverkansform i Totalentreprenad ABT 06.
Denna ansökningsinbjudan/annonstid gäller t.o.m. 17.8.2020.
Förfrågningsunderlag beräknas därefter skickas ut till utvalda och prekvalificerade anbudsökande 1.9.2020, sista anbudsdag 29.9.2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunförbundet Svenskt Ambulansflyg (KSA) kommer att etablera beredskapsbas på Umeå Airport.
Projektet innefattar nybyggnation i flygplatsnära miljö av byggnad med separata övernattningsrum i hotellstandard, kontor, omklädningsrum, träningsrum och verkstad samt hangar som ska husera två (2) x flygplan.