28757-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Utformning av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsultuppdrag naturvård- och friluftsliv.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För att kunna genomföra de uppdrag Naturvårdsverket har tilldelats, har vi behov av att upphandla ett ramavtal för konsultstöd inom uppdrag som rör naturvård och friluftsliv. Inom området naturvård och friluftsliv avser Naturvårdsverket att teckna separata ramavtal för de 3 nedan angivna delområdena:
1. Delområde 1: Naturvård,
2. Delområde 2A: Friluftsliv – strategiska uppdrag,
3. Delområde 2B: Friluftsliv – övriga uppdrag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112710 Utformning av grönområden, 45112730 Utformning av vägmiljöer, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63513000 Turistinformation, 63514000 Turistguidning, 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231200 Kontroll av skogsskadedjur och -insekter, 77231300 Skogsförvaltning, 77231400 Skogsinventering, 77231500 Skogsövervakning eller -utvärdering, 79100000 Juridiska tjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 80540000 Miljöutbildning, 90700000 Miljötjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 90713000 Miljörådgivning, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90720000 Miljöskydd, 90721700 Skydd av hotade arter, 90722000 Miljöåterställning, 92330000 Tjänster i samband med rekreationsområden, 92533000 Tjänster i naturreservat, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 40 000 000 SEK
exkl. moms