287579-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikkonsulter för bygg och fastighet.
Referensnummer: 160001-A132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ramavtal avseende konsulttjänster inom bygg- och fastighetsnära uppdrag för landstinget i Kalmar län.
Tjänster kommer att avropas/beställas av Bygg- och förvaltarenheten och Fastighetsdrift på Landstingsservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen