287584-2019 - ResultatSverige-Sunne: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av markmaterial, samt inköp av markmaterial
Referensnummer: UPH2018/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne kommun upphandlar transport och köp av markmaterial så som sand, grus, krossprodukter, makadam m.m. samt transport av bortforsling markmaterial. Upphandlingen är uppdelad på transport inkl. material samt bortforsling markmaterial.
Avståndet från Sunne kommun (adress anges i underlaget) till täkt får inte överstiga 50 km.
Samtliga villkor ska uppfyllas vid avtalsstart.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen