Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenad Tumba skog
Referensnummer: 2019:224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett infrastruktur arbete i stadsplanerat bostadsområde som skall exploateras.
Berg/ jordschakt- och fyllningsarbeten för gata samt ledningar.
Ny- och ombyggnad av befintliga vägar (ca 700m), gång - och cykelbanor, parkeringsplatser, uppbyggnad gabbionmurar, skelettjordar, bredda köryta vid KP Arnoldssons väg.
VA-ledningar (ca 1 500m), schakt och fyllning för fjv-, el-, belysning- och fiberledningar
Utförande av permanent spont med beklädnad.
Upprättande av TA-Planer
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233120 Vägbygge, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45262620 Stödmurar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen