287621-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall.
Referensnummer: UH-2016-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar organisation av insamling av farligt avfall i Boxholm, Mjölby, Motala, Vadstena och Ödeshögs kommuner enligt vid varje tillfälle gällande Miljöbalk (1998:808), Avfallsförordning (2001:1063) och övrig svensk lagstiftning.
Entreprenaden avser ej insamling av olja från oljeavskiljare. Entreprenören ombesörjer transport, sortering, klassificering, framtagande av transportdokument och vidaretransport till godkänd slutbehandlingsanläggning.
Denna upphandling avser enbart kommunernas behov av insamling av farligt avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen