2. Förfarande
Förfarande
Titel: Slamhantering för Bromma och Henriksdals reningsverk
Beskrivning: Leverantören ansvarar för löpande hämta slam från beställarens kontrakterade reningsverk. Uppdraget handlar om avhämtning, transport och mellanlagring vid behov samt slutlig avsättning. Med slutligt avsättning/omhändertagande avses t.ex. spridning på åkermark (inklusive energigrödor), jordtillverkning, markåterställning, tät- eller täckskikt, förbränning eller framställning av produkter. Vid användning på åkermark ska reglerna i certifieringssystemet Revaq uppfyllas.
Intern identifierare: 26SVOA536
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513700 Transport av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Henriksdals reningsverk
Beskrivning: Leverantören ansvarar för löpande hämta slam från Henriksdals reningsverk. Uppdraget handlar om avhämtning, transport och mellanlagring vid behov samt slutlig avsättning. Med slutligt avsättning/omhändertagande avses t.ex. spridning på åkermark (inklusive energigrödor), jordtillverkning, markåterställning, tät- eller täckskikt, förbränning eller framställning av produkter. Vid användning på åkermark ska reglerna i certifieringssystemet Revaq uppfyllas.
Intern identifierare: Henriksdals reningsverk
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Bromma reningsverk
Beskrivning: Leverantören ansvarar för löpande hämta slam från Bromma reningsverk. Uppdraget handlar om avhämtning, transport och mellanlagring vid behov samt slutlig avsättning. Med slutligt avsättning/omhändertagande avses t.ex. spridning på åkermark (inklusive energigrödor), jordtillverkning, markåterställning, tät- eller täckskikt, förbränning eller framställning av produkter. Vid användning på åkermark ska reglerna i certifieringssystemet Revaq uppfyllas.
Intern identifierare: Bromma reningsverk