287692-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatu och VA-entreprenad Hedenstorp Jönköping
Referensnummer: 22/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad omfattar utbyggnad av cirkulationsplatser, gator, grusvägar, belysning, VA-ledningar, dagvattendammar, fjärrvärme, elnät, optofiber m.m. inom nytt detaljplaneområde i Jönköpings kommun.
Arbetet kommer bedrivas i direkt anslutning till och även omfatta befintliga trafikerade gator.
Sprängningsarbeten för bergschakt ingår för både planlagd allmän platsmark och kvartersmark. Entreprenaden omfattar även hantering av jordmassor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetet kommer bedrivas i direkt anslutning till och även omfatta befintliga trafikerade gator (Åsenvägen, Hedenstorpsvägen samt g:a Sandserydsvägen).
Sprängningsarbeten för bergschakt ingår för både planlagd allmän platsmark och kvartersmark varför särskild kontroll, hänsyn och hantering erfordras med avseende på befintlig bebyggelse och anläggning samt med beaktande av säkerhet för allmänhet och andra berörda parter.
I entreprenaden ingår omfattande länshållning och masshantering varför höga krav ställs på E:s uppdragsorganisation och planeringsförmåga avseende produktionsanpassning, logistik och tidplanering i enlighet med befintliga hydrologiska och geotekniska förhållanden.
Omfattning av kontraktsarbetena framgår i sin helhet av bifogade handlingar enligt AFB.22 Administrativa föreskrifter.