287699-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snörjning, halkbekämpning etc.
Referensnummer: 1623
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden i Umeå har för avsikt att upphandla snöröjning samt lastning vid borttransport av snö och halkbekämpning för kommande vintersäsonger. I uppdraget ingår även borttransport av ris o dyl. under barmarksperioden.
Uppdraget omfattar även AB Bostaden i Umeås dotterbolag, vilka är AB Holmsundsbyggnader, Servicebostäder i Umeå AB och AB Lokalen i Umeå (lokaler). Avtalet beräknas gälla för perioden 6.11.2016 till 30.9.2018 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning (d.v.s. en maximal avtalsperiod om 4 år).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 – Östra Ersboda
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 – Västra Ersboda och Ersmark
Del nr: 2
Område 3 – Mariehem
Del nr: 3
Område 4 – Nydalahöjd
Del nr: 4
Område 5 – Ålidhöjd och Östra Ålidhem
Del nr: 5
Område 6 – Västra Ålidhem och Tunnelbacken
Del nr: 6
Område 7 – Berghem
Del nr: 7
Område 8 – Carlshem
Del nr: 8
Område 9 – Tomtebo
Del nr: 9
Område 10 – Haga
Del nr: 10
Område 11 – Öbacka
Del nr: 11
Område 12 – Öst på stan
Del nr: 12
Område 13 – Centrum
Del nr: 13
Område 14 – Väst på stan
Del nr: 14
Område 15 – Umedalen
Del nr: 15
Område 16 – Röbäck och Böleäng
Del nr: 16
Område 17 – Sävar och Bullmark
Del nr: 17
Område 18 – Holmsund
Del nr: 18
Område 19 – Obbola
Del nr: 19