287702-2018 - PlaneringSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt - Student- och forskarbostäder
Referensnummer: arkitektstudentochforskarbostader
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus AB har för avsikt att teckna ramavtal med arkitekter för att utveckla student- och forskarbostäder. Syftet med detta meddelande är att göra potentiella anbudsgivare medvetna om att en sådan upphandling, med selektivt förfarande, planeras att publiceras i mitten av september.
Akademiska Hus arbetar på uppdrag av staten, där ingår bland annat:
— att planera, bygga, äga och förvalta student- och forskarbostäder
— med dialogverktyget Campusplan, arbeta tillsammans med våra kunder - Sveriges universitet och lärosäten för att få fram attraktiva student och forskarbostäder
— att skapa ett prisvärt och kostnadseffektivt boende för studenter och forskare
— att medverka till mer än 11 000 studentboende fram till 2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De uppdrag som kommer att avropas kan vara av varierande innehåll, såsom att bistå Akademiska Hus
Vid arbete med campusplaner och fastighetsplaner eller mer begränsade uppdrag. Konsulten ska,
Oavsett uppdragsform, med utgångspunkt i att skapa god arkitektur planera och gestalta miljöer som stödjer och utvecklar våra campusområden. Uppdragen kan bestå i att arbeta fram skisser, layouter, ritningar och andra handlingar och resultatet kan tjäna som underlag i dialog med kunder men även som beslutsunderlag vid arbete med campusplaner, detaljplaner, campus- och/eller stadsutvecklingsprojekt m.m. Konsulten ska också kunna arbeta med processledning och vara drivande i de uppdrag som utförs.