287709-2016 - ResultatSverige-Vetlanda: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultorganisation ombyggnad Mogärdeskolan och Withalaskolan.
Referensnummer: UH-2015-149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektering av utförandeentreprenader för om- och tillbyggnad av Mogärdeskolan och Withalaskolan i Vetlanda. Uppdraget avser följande projekteringsdiscipliner:
— Arkitekt (inkl. kompetens för tillgänglighet, akustik, skyddsrum),
— Byggkonstruktör,
— El-/tele-/datakonsult,
— VVS-konsult (inkl. styr och regler),
— Brandkonsult,
— Mark- och yttre VA-konsult (inkl. landskapsarkitekt).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen