287733-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Drift av dataanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service datorhallar
Referensnummer: 2018/2557/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Planerat underhåll, akut underhåll m.m. avseende 2 stycken datorhallar vid SMHI i Norrköping.
Akut underhåll innebär tillgång till jourpersonal 7/24/365 för felsökning och reparationer. Dessutom innefattas bl.a. planerat underhåll även avseende kringutrustning, huvudsakligen placerad i Norrköping, såsom UPS, reservkraft, klimataggregat i datorhallar, brandsläckningsutrustning i datorhallar samt övervakningssystem.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst
Planerat underhåll, akut underhåll m.m. avseende 2 stycken datorhallar vid SMHI i Norrköping. Akut underhåll innebär tillgång till jourpersonal 7/24/365 för felsökning och reparationer. Dessutom innefattas bl.a. planerat underhåll även avseende kringutrustning, huvudsakligen placerad i Norrköping, såsom UPS, reservkraft, klimataggregat i datorhallar, brandsläckningsutrustning i datorhallar samt övervakningssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen