2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för köp och leverans av avfallskärl
Beskrivning: Detta är en gemensam upphandling för Falu Energi & Vatten, AB Borlänge energi, Avesta Vatten och Avfall AB, Hedemora Energi AB, Säter Kommun, Vatten & Avfall i Malung-Sälen AB och Dala Vatten och Avfall AB. Beställarna i denna upphandling kommer under 2024 att påbörja fastighetsnära insamling (FNI). Denna upphandling ska säkerställa beställarnas initiala behov av fabriksnya sopkärl för införandet vid flerbostadshus. Upphandlingen omfattar bland annat kärl av storlekarna 140 l, 190 l, 240 l, 370 l och 660 l samt tillbehör till dessa.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44616200 Avfallstunnor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92773:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34928480 Soptunnor och papperskorgar