287795-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringslösningar IPR och FÅP, Hudiksvalls och Söderhamns Kommun
Referensnummer: 7663
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar ramavtal för Hudiksvalls och Söderhamns Kommun avseende försäkringslösningar för IPR, engångs FÅP och löpande FÅP.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66510000 Försäkringar, 66511000 Livförsäkringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen