287795-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förberedande insatser inför praktik, arbete och studier
Referensnummer: GNU 2021/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av olika typer av insatser kopplat till arbetsmarknadsåtgärder. Flera parallella avtal planeras att tecknats inom områdena, sysselsättning, kartläggning av arbetsförmåga, arbetsförberedande insatser inför praktik/arbete/studier. För information kring vad de olika insatserna omfattar, se upphandlingsdokumenten.
De som kommer att nyttja avtalen är Arbetslivs- och socialförvaltningen (ASF). Insatserna ska genomföras inom en radie av max 35 km från busshållplats Knutpunkten.
Leverantörens uppgift blir sedan att genom sin verksamhet i form av olika arbetsförberedande insatser erbjuda den tjänst som efterfrågats.
Upphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18 §.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Kartläggning av arbetsförmåga, arbetsförberedande insatser samt sysselsättning inom valfritt område
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De som kommer att nyttja avtalen är Arbetslivs- och socialförvaltningen (ASF). Insatserna ska genomföras inom en radie av max 35 km från busshållplats Knutpunkten.
Observera att detta är ett reserverat kontrakt för sociala företag det vill säga skyddade verkstäder eller till leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration. De företag som inte är sociala företag kommer att diskvalificeras.
2. Arbetsförberedande insatser och sysselsättning i en fast butiksmiljö eller caféverksamhet
Del nr: 2
4. Arbetsförberedande insatser och sysselsättning i inne och utemiljö
Del nr: 3
4. Arbetsförberedande insatser och sysselsättning inom området omvårdnad av djur
Del nr: 4