Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
6417/18 Färdigställande av trafikförslag och framtagning av detaljprojektering av nya Polstjärnegatan på Lindholmen.
Referensnummer: 6417/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende färdigställande av trafikförslag och framtagning av detaljprojektering av nya Polstjärnegatan. Uppdraget omfattar även en ny trängselskattportal, två nya cirkulationsplatser i förlängningen av nya Polstjärnegatan österut, delvis utom planområdet, inklusive vägdike ut med nya Polstjärnegatan till Kretslopp och vattens anslutningspunkt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen