28785-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: UPVH-167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Väsbyhem upphandlar nu arkitekttjänster i syfte att teckna ramavtal med minst 3 leverantörer med rangordning för löpande avrop. Avropen gäller nyproduktion och även förnyelseprojekt. Behoven kan variera stort under avtalsperioden. I avsnitt 2.10 skeden, beskrivs de olika behoven som kan komma att avropas.
Upphandlingsförfarandet sker som selektivt förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen