287861-2022 - ResultatSverige-Västervik: Byggnation av sporthall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arena Bökensved
Referensnummer: 21/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av arena för issporter och evenemang. Belägen i Bökensveds idrottsområde i Västervik.
ABT 06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen