287883-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - konsulttjänster för slussar och öppningsbara broar
Referensnummer: 19-00418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket upphandlar ramavtal för konsulttjänster för broar och sluss- och dammanläggningar i Södertälje kanal, Trollhätte kanal, Säffle kanal, Dalslands kanal och Falsterbo kanal.
Behovet av konsulttjänster för dessa anläggningar omfattar i huvudsak arbete med system och utrustningar för rörliga stålkonstruktioner som slussar, öppningsbara broar, el- och maskinutrustning för drivning samt system för när- och fjärrmanöver inklusive övervakning. Även teknisk utrustning och system för kommunikation och farledsutmärkning inom Sjöfartsverkets verksamhetsområde omfattas av ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71322300 Konstruktion av broar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Södertälje kanal och sluss är en förutsättning för sjöfart och godstransporter till och från hamnarna i Mälaren.
Trollhätte kanal med Göta älv är en farled klassad som riksintresse och en förutsättning för sjöfart till och från Vänern till Västerhavet genom Göteborg.
Falsterbo kanal leder sjöfarten innanför Falsterbonäset mellan Östersjön och Öresund.
Behovet av konsulttjänster för dessa anläggningar omfattar arbete med system och utrustningar för rörliga stålkonstruktioner som slussar, öppningsbara broar, el- och maskinutrustning för drivning samt system för när- och fjärrmanöver inklusive övervakning. Även teknisk utrustning och system för kommunikation och farledsutmärkning inom Sjöfartsverkets verksamhetsområde omfattas av ramavtalet.