287938-2023 - ÄndringSverige-Mora: Syntetisk fiberkabel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberinstallationer, fiberarbeten och fibermaterial
Referensnummer: 2022/00033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19721000 Syntetisk fiberkabel
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla ramavtal av entreprenör för stam- och områdesnät i Mora-, Orsa- och Älvdalens kommun.
För denna upphandling som berör det allmänna kommunikationsnätet åberopar Älvdalen kommun teleundantaget 3 kap 6 § i lagen om offentlig upphandling. Val av leverantör är enligt teleundantaget inte möjligt att överklaga. Upphandlingen kommer att genomföras utifrån affärsmässig praxis och med syfte att skapa ett samarbete med parter som erbjuder det för MOA kommuner allmänna kommunikationsnät totalt sett mest ekonomiska avtal.