287945-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regionbusstrafik i Uppsala län (T3)
Referensnummer: TSN2020-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kollektivtrafik i form av regionbusstrafik i Uppsala län samt stadstrafik i Enköping och Bålsta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar busstrafik om cirka 26 miljoner tidtabellkilometer per år. Dagens trafik nyttjar cirka 200 dimensionerande fordon.
De exakta förutsättningarna för upphandlingen kommer att delges i samband med anbudsinbjudan till kvalificerade anbudssökande.