287961-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Medborgarhuset i Stockholm – ombyggnation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län. Medborgarhuset i Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Planering, deltagande i projektering och ombyggnation av Medborgarhuset i Stockholm. Omfattningen av E:s arbeten är indelat i 2 faser: Fas 1 och Fas 2. Aktiviteterna under Fas 1 och Fas 2 genomförs i utökad samverkan mellan B, E underentreprenörer och övriga medverkande konsulter.
— Under Fas 1 pågår projektering till färdiga bygghandlingar för Fas 2.
— Under fas 2 (option) genomförs ombyggnationen.
Omfattningen i detalj framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45262300 Betongarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Fas 2 i enlighet med förfrågningsunderlaget.