288003-2016 - ResultatSverige-Kristianstad: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten ramavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar markarbeten i anslutning till kommunala fastigheter såsom skolor, förskolor, industrier, kulturfastigheter och kommunala park- och grönområden. Exempel på förekommande markarbeten är:
— Anläggning eller förändring av ytbeläggningar t.ex. sand-, grus-, kullerstens- och plattytor.
— Schakt- och ledningsarbeten.
— Montering av lek- och parkutrustning.
— Planteringsarbete.
Uppskattning av arbeten inom ramavtalet är ca 15 000 000 SEK/år.
Sista dag för frågor 3.5.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45236000 Markanläggning, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112500 Schaktning, 45112723 Utformning av lekplatser, 45236210 Markanläggning för lekplats, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.