288108-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Återuppbyggnad Brandstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÅteruppbyggnad Brandstationer
BeskrivningUmeå kommun upphandlar en samverkansentreprenad avseende återuppbyggnad av brandsstationer i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetUmeå kommuns brandstationer i Holmsund och i centrala Umeå har drabbats av extraordinära händelser. Brandstationen i Holmsund brann ned och på brandstationen i centrala Umeå rasade taket in. Motivering till påskyndat förfarande är att skyndsamt säkra brandförsvarets operativa förmåga med anledning av detta. Brandförsvaret är en samhällsviktig verksamhet som idag bedrivs under något provisoriska former.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97977:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45216121 Byggnation av brandstation, 45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader