288118-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Takarbeten bygg
Referensnummer: 2019-20932
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholmshem bjuder in till anbudsinlämning för ramavtal avseende takarbeten. Ramavtal kommer omfatta avrop för omläggning av tak, kompletteringsarbeten, montering taksäkerhet och därtill hörande arbeten. Ramavtalet avser främst avrop vid planerat underhåll.
Upphandlingen avser två anbudsområden.
Anbudsområde 1: Tak med majoritet Plåt eller Tegel
Anbudsområde 2: Tak med majoritet Tätskikt
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen