288150-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Mejeri- frukt- potatis- grönsaker och ägg Sävsjö kommun 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sävsjö.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar livsmedel inom sortimentet mejeri- frukt- grönt- potatis och ägg till Sävsjö kommuns tillagnings- och mottagningskök.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15500000 Mejeriprodukter, 03142500 Ägg, 03222310 Bär, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15540000 Ostprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner