288210-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för avrop av kemtekniska produkter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser kemtekniska produkter med tillhörande utrustning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33700000 Hygienartiklar, 39222000 Produkter för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39832000 Diskmedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.