288224-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fordon för vinterväghållning – Vinterväghållning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVinterväghållning
BeskrivningUpphandlingen innefattar Vinterväghållning inom Karlshamns kommun, Karlshamnsbostäder AB och Karlshamns Hamn AB. Karlshamns kommuns område 1A, 1B, 2A, 2B - 12 är i huvudsak på enskilda vägar, EV. 13-27 är i huvudsak i tätbebyggelse, TB. 28-30 är gång och cykelvägar, GC. Sandningsområde 1-4. Område 31, 32, 33 avser Karlshamnsbostäder och område 34 Karlshamns hamn. Anbud kan läggas på ett eller flera områden. Utvärdering görs per område. Leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov. Beställaren äger rätt att utföra snöröjning med egna maskiner, efterputsning, ishyvling, borttagning av drivbildning, upplastning och borttransport av snö samt halkbekämpning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34143000 Fordon för vinterväghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89690:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44113910 Material för vinterväghållning